Ana içeriğe atla

Bizden Haberler

Açık

Solar Impulse Vakfı’ndan Air Liquide’e “verimli çözüm” sertifikası

Psikiyatrist, kaşif ve pilot Bertrand Piccard tarafından kurulan Solar Impulse Vakfı, dört yeni “Solar Impulse Efficient Solution” (verimli çözüm) sertifikasyonunun sahiplerini açıkladı. Söz konusu sertifikasyon, hem karlı, hem de temiz endüstriyel/toplumsal çözümlere veriliyor. Çözümlerden üçü Air Liquide tarafından, dördüncüsü de Air Liquide destekli Wagabox® by Waga Energy tarafından geliştirildi.

Solar Impulse Vakfı’nın hedefi, aynı zamanda hem karlı hem de çevre dostu 1.000 adet çözüm seçerek, dünya çapında tanıtımlarını gerçekleştirmek. Solar Impulse Efficient Label sertifikasyonu, fizibilitesi yapılmış, sosyo-ekonomik etkisi ve ekonomik uygulanabilirliği ölçülmüş yeniliklere veriliyor.

Air Liquide Grubu 2013 senesinden beri Solar Impulse macerasının destekçileri arasında yer alıyor. Grup, ayrıca, 2017’de kurulan Solar Impulse Vakfı’na onlarca Air Liquide uzmanı aracılığıyla, çeşitli alanlarda teknik bilgi ve destek sağlıyor.  

Air Liquide de hava kalitesini azaltmaya ve iklim değişikliğini önlemeye yönelik projelerini Solar Impulse Vakfı’na sertifikasyon için sundu. Bunlardan dört tanesi Solar Impulse Efficient Label sertifikasyonunu elde etti:

  • Metal ergitme (yanma) için teknolojik çözüm, dökme demir imalatında yüksek fırın içindeki oksijen akışının oksijen lansları ile otomatik olarak kontrol edilmesini ve düzenlenmesini sağlıyor. Bu yeni dijital teknoloji sayesinde, oksijen akışı gerçek zamanlı olarak düzenlenerek enerji tasarrufu sağlanıyor ve fırın içerisindeki sıcaklık sabit tutuluyor.
  • Eco Chiller, gazın sıvı fazdan gaz faza dönüşümünde ortaya çıkan soğuğun yeniden kullanılmasını sağlıyor. Enerjinin bu şekilde yeniden kullanımı, önemli maliyet tasarrufları sağlarken, karbondioksit salınımlarını da azaltıyor.
  • Air Liquide’in kriyojenik yöntemli enerji geri kazanım çözümü, gazın boru hatlarındaki yüksek basınçlı halinden, son endüstriyel kullanım noktasındaki düşük basınçlı haline gelirken oluşan enerji kaybını geri kazanmayı sağlıyor. Geri kazanılan bu enerji, sıvı hidrojen veya sıvılaştırılmış doğalgaza dönüştürülüyor.
  • Wagabox®, Waga Energy isimli bir start-up tarafından (Air Liquide’in girişim sermayesi şirketi ALIAD’ın desteğiyle) geliştirilmiş yenilikçi bir arıtma ünitesi. Sistem, stoklanmış veya gömülü atıkların dekompozisyonuyla elde edilen biyogazı arıtarak biyometan elde ediyor. Sözkonusu biyometan sonrasında doğalgaz şebekesine veriliyor.

Fotoğraf: Solar Impulse Vakfı

Diğer Haberler

Merkez ofis:

Reşitpaşa Mh. Eski Büyükdere Cd. Park Plaza No:14 Kat:2 D:8 Maslak, Sarıyer/İstanbul

Telefon:

+90 (212) 345 11 40

E-posta:

ww-musteri-hizmetleri@airliquide.com