Ana içeriğe atla

Bizden Haberler

Açık

Laboratuvar gazlarının emniyetli kullanımı için 5 önemli hatırlatma

Laboratuvarda kaza riski en aza nasıl indirilebilir? Aşağıda en sık karşılaşılan beş emniyet riski ile alınması gereken önlemler yer alıyor.

1 - Tüpler

Gaz tüpleri açık havada, mümkünse yanmaz bir tüp dolabında depolanmalıdır. Herhangi bir sebepten ötürü kapalı alanda muhafaza ediliyorlar ise, tüpler için özel bir depolama alanı oluşturulmalıdır. 

Ayrıca, ağırlıklarından ötürü, tüplerin taşınması kolay değildir. Devrilme riskini azaltmak için, tüpleri taşırken tüp arabası kullanılmalı, tüpler bulunduruldukları yerde bağlanarak sabitlenmelidir.  

2 - Güvenlik Bilgi Formları (MSDS)

Gazlar, boğucu, yanıcı, oksitleyici, zehirli, aşındırıcı ve benzeri farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle, kullanımdan önce, kullanılacak olan gaz veya gazlara ait güvenlik bilgi formunu okumak ve gazın özelliklerine uygun şekilde çalışmak önemlidir. 

Örneğin, hidrojen sülfür ve azot karışımı içeren bir tüpe regülatör bağlanmadan önce, bir kollektöre bağlanarak içindeki gazın tahliye edilmesi gerekir. Aksi takdirde zehirli gaz laboratuvar atmosferine karışabilir ve riskli bir durum ortaya çıkar.

Emniyet Bilgi Formları’na ulaşın.

3 - Gaz dedektörü

Azot ve karbondioksit gibi gazlar, atmosferde doğal olarak bulundukları için genellikle zararsız oldukları düşünülebilir. Ancak bunların laboratuvar gibi kapalı bir alanda sızması, hayati tehlikeye sebep olabilir. Laboratuvarda gaz kullanımı olan her alanda, gaz dedektörü bulundurulması hayati önem taşır. 

4 - Ekipmanlar

Maliyet azaltmak için, regülatör gibi ekipmanların birden fazla gaz için kullanılması tehlikelidir. Örneğin, bir laboratuvar çalışanı hidrojen tüpüne regülatör bağlıyor, daha sonra aynı regülatörü oksijen içeren bir tüpe bağlıyor. Sonuç, laboratuvarda patlama ve yaralanmalar. 

5 - Havalandırma

Laboratuvarların havalandırma sistemleri kullanılan gazlara ve yapılan işin tehlike sınıfına göre uyarlanmalıdır. Özellikle kriyojenik (soğutulmuş) veya CMR (kanserojen, mutajenik veya toksik) gazlarla çalışılıyor ise iyi ve güvenilir şekilde çalışan bir havalandırma sistemine sahip olunmalıdır. 

Air Liquide’in araştırma ve analiz gazları ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın. 

Merkez ofis:

Reşitpaşa Mh. Eski Büyükdere Cd. Park Plaza No:14 Kat:2 D:8 Maslak, Sarıyer/İstanbul

Telefon:

+90 (212) 345 11 40

E-posta:

ww-musteri-hizmetleri@airliquide.com