Ana içeriğe atla

Bizden Haberler

Açık

İleri seviye kriyojeni: Air Liquide Cryoconcept’in çoğunluk hissesini satın aldı

Air Liquide, çok düşük sıcaklıklar elde etmeyi sağlayan, seyreltici soğutma (dilution refrigeration) teknolojisinde uzman Cryoconcept firmasının %80 hissesini satın aldı. Air Liquide bu satın alma ile, ileri seviye kriyojeni (çok düşük sıcaklıklarda yapılan üretim ve işlemler) alanındaki uzmanlığını güçlendiriyor. 

2000 yılında, Fransız Alternatif Enerjiler ve Atom Enerjisi Komisyonu CEA’nın bir uzantısı olarak kurulan Cryoconcept, helyum-3 ve helyum-4 ile seyreltici soğutma teknolojisinde uzmanlaşmış, aşırı soğutma alanında faaliyet gösteren bir firma. 10 mili kelvinlik (mutlak sıfır, yani -273.14 °C’ye yakın) bir ısı derecesi elde etmeyi sağlayan bu özel teknoloji, bilimsel araştırmalarda (örneğin karanlık madde tespitinde) kilit rol oynuyor; aynı zamanda kuantum bilgisayarlarla ilgili araştırma projelerinde kullanılıyor. 

Air Liquide Grubu, bu yatırımla birlikte, müşterilerine oda sıcaklığından -273.14 °C’a kadar, soğuk zincirin tüm etaplarında ürün ve hizmetleriyle eşlik edebiliyor. 60 yıldır ileri seviye kriyojenide uzman olan Air Liquide, müşterilerine soğuk üretim, sıvılaştırma, soğuk depolama ve soğuk dağıtım sistemleri ve kriyojenik sıvılar (gazlar) sunuyor. Grubun müşterileri bunları ITER gibi bilimsel araştırma projelerinde ve uzay endüstrisinde (örneğin Herschel ve Planck uydularında ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Melfi keşif projesinde) kullanıyor. 
 

Merkez ofis:

Reşitpaşa Mh. Eski Büyükdere Cd. Park Plaza No:14 Kat:2 D:8 Maslak, Sarıyer/İstanbul

Telefon:

+90 (212) 345 11 40

E-posta:

ww-musteri-hizmetleri@airliquide.com