Ana içeriğe atla

Bizden Haberler

Açık

İklim hedefleri: Air Liquide 2025’e kadar karbon yoğunluğunu %30 azaltmayı hedefliyor

Air Liquide, Aralık 2018’de sektörünün en iddialı iklim hedeflerini açıkladı. Belirlenen hedefler bir yandan Grubun kendi faaliyetlerinde karbon yoğunluğunu* azaltmayı, diğer yandan müşterileriyle birlikte sürdürülebilir sanayiye ve düşük karbon toplumuna katkı sağlamayı hedefliyor.

Air Liquide halihazırdaki girişimlerinin hızlandırılmış bir devamı olarak, 2015 emisyon seviyelerini baz alarak, 2025 yılına kadar karbon yoğunluğunu azaltmayı hedefliyor. Grup bu amaç için belli başlı adımlar atacak:

  • Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla üretilen enerji alımlarını %70’e varan oranda artırmak;
  • Üretim tesislerinin enerji verimliliğini iyileştirmek;
  • Üretim ve nakliye süreçlerini optimize etme yoluyla karbon ayak izini %10 oranında azaltmak.

Grup, müşterileri nezdinde ise, düşük karbon yoğunluklu çözümler sunarak sürdürülebilir sanayiye katkı sağlamaya devam edecek. Air Liquide’in endüstriyel proseslerdeki uzmanlığı halihazırda, “oxy-combustion” (oksijenli yanma) gibi, enerji verimliliğini artırırken karbon emisyonlarını azaltan çözümler sunmasına olanak sağlıyor. Grup, karbondioksit eldesi ve değerlendirme, elektronik sektörü için yeni malzemelerin geliştirilmesi gibi konularda sürekli olarak yeni çözümler geliştiriyor. Paydaşlarla (devlet kurumları, endüstriyel iş ortakları, sivil toplum vb.) aktif diyalog içinde yer alarak çeşitli yollardan düşük karbon toplumunun gelişimine katkı sağlıyor:

  • Temiz ulaşım ve sanayi için biyometan üretimi
  • Soğuk zincir taşıma için alternatif çözümler geliştirilmesi
  • İklim değişikliğinin önlenmesinde önemli rol oynayacak hidrojen (H2) enerjisinin, özellikle de karbonsuz hidrojenin geliştirilmesi.  

Air Liquide Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Benoît Potier, sanayinin iklim değişikliğinin önlenmesinde, yeni teknolojiler ve değer zincirleri sayesinde önemli rol oynadığını hatırlatarak, şöyle devam ediyor: “Air Liquide olarak sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz, uzun yıllardır yenilikçi teknolojilerimizle büyüme ve çevreye saygıyı bir araya getiriyoruz. İnovasyon yatırımlarımızın üçte biri buna ayrılmış durumda. Bugün açıkladığımız %30’luk hedef güçlü bir adım. Düşük karbonlu bir topluma doğru ilerlemenin önemine inanıyoruz. Hidrojen (H2) ve biyometan alanındaki çalışmalarımız bunun göstergesi.”

* Faiz, vergi ve amortisman öncesi karlılığa göre karbondioksit emisyonu.

Diğer Haberler

Merkez ofis:

Reşitpaşa Mh. Eski Büyükdere Cd. Park Plaza No:14 Kat:2 D:8 Maslak, Sarıyer/İstanbul

Telefon:

+90 (212) 345 11 40

E-posta:

ww-musteri-hizmetleri@airliquide.com