Ana içeriğe atla

Bizden Haberler

Açık

ALIGAL gazları – Air Liquide'in gıda endüstrisine taahhütü

EC uyumlu ALIGAL gazları, yiyecek ve içecek endüstrisinde kullanım için özel olarak oluşturulmuştur.

HACCP ve izlenebilirlik uyarınca mevcut gıda mevzuatının gereksinimlerini karşılarlarsınız Yüksek ürün kalitesinin yanı sıra gıda ve şişe grubu çevresinde hijyene özel önem verilmektedir.
ALIGAL çok sayıda gıda sınıfı gaz içerir ve gıda ve örneğin koruyucu dondurma ve soğutma için bir soğutucu olarak, içecek üretiminde bir bileşen olarak veya doldurulan içeceklerle kullanım için gıda ve içecek endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak geliştirilmiştir.

ALIGAL gıda gazları, HACCP standartlarına uygun üretim sayesinde garantili bir kaliteye sahiptir. ALIGAL sıvı gazlar, devamlı olarak yüksek ürün kalitesi sunan sürekli analizlere tabi tutulur.

Güvenlik ve kaliteyi artırmak için, ALIGAL tüpleri yalnızca yiyecek ve içecek endüstrisinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Özel renklendirmeleri ile diğer endüstriyel tüp grubundan kolaylıkla ayırt edilebilirler.

Azot – özellikleri ve etkileri
Azot inertleştirici bir etkisi vardır. MAP ambalajındaki oksijenin yeri değiştirilir ve oksidasyona karşı koruma sağlanır. Ayrıca gaz, aerobik mikroorganizmaların büyümesini sınırlamak için kullanılabilir ve destekleyici bir gaz olarak mekanik etkilere karşı koruma sağlar.

Karbondioksit – özellikleri ve etkileri
Karbondioksit bakteri, maya ve küf oluşumunu engeller. Bitki kaynaklı canlı ürünlerin solunumunu azaltabilir ve etilen üretimini engelleyebilir. Gazın su ve yağlarda iyi çözünürlüğünden dolayı ambalajı küçültür. Bu, koruyucu gaz atmosferinin ürünü en iyi şekilde koruma avantajına ek olarak, bir başka kalite ve sıkılık özelliği de yaratır: Son müşteri, ambalajın hava ve su geçirmez olduğunu ilk bakışta görebilir.

Oksijen – özellikleri ve etkileri
Oksijenin oksitleyici etkisi vardır. Ayrıca miyoglobini bağlar ve böylece etin doğal kırmızı rengini korur. Anaerobik mikroorganizmaların büyümesini engeller ve marul veya dilimlenmiş meyve gibi taze ürünlerde fizyolojik solunum süreçlerini sürdürür.

Argon - özellikleri ve etkileri

Merkez ofis:

Reşitpaşa Mh. Eski Büyükdere Cd. Park Plaza No:14 Kat:2 D:8 Maslak, Sarıyer/İstanbul

Telefon:

+90 (212) 345 11 40

E-posta:

ww-musteri-hizmetleri@airliquide.com