Ana içeriğe atla

Bizden Haberler

Açık

Air Liquide ve Siemens Energy, sürdürülebilir hidrojen üretimi için büyük ölçekli elektroliz ortaklığı geliştiriyor

Air Liquide ve Siemens Energy, Proton Değişim Membranlı (PEM) elektroliz teknolojisindeki uzmanlıklarını birleştirmek amacıyla bir mutabakat anlaşması imzaladı. 

Buna göre, Air Liquide ve Siemens Energy, müşterileriyle birlikte büyük endüstriyel ölçekli hidrojen projelerinin yürütülmesi, başta Almanya ve Fransa olmak üzere, Avrupa’da elektrolizörlerin seri imalatı için zemin hazırlanması ile yeni nesil elektroliz teknolojilerinin geliştirilmesi için ar-ge çalışmaları yapılmasına odaklanacak. 

Hidrojen, önümüzdeki dönemde Avrupa Birliği’nin karbondioksit ve sera gazı emisyonu azaltma hedeflerine ulaşmada önemli rol oynayacak. Büyük ölçekli PEM elektrolizörleri ile sürdürülebilir hidrojen üretmek, artan talebi karşılamak ve maliyetleri düşürmek için önem taşıyor. 

Sözkonusu işbirliği kapsamında, Air Liquide ve Siemens Energy Avrupa Birliği’nin Yeşil Mutabakat (Green Deal) ve IPCEI (Önemli Ortak Avrupa Gündemi Projesi) programları kapsamında finansman başvurusu yapacak.   

Air Liquide ve Siemens Energy böylelikle temel yetkinliklerini güçlendirerek, diğer paydaşlarla birlikte, Avrupa’da sürdürülebilir bir hidrojen ekonomisinin ve elektroliz/hidrojen teknolojileri ekosisteminin oluşumuna imkan sağlayacak. İki firma halihazırda Fransa, Almanya ve diğer bazı Avrupa ülkelerinde işbirliğine müsait hidrojen projelerini tespit etmiş durumda. Bunlardan biri, yenilenebilir kaynaklardan hidrojen üretimindeki en önemli projelerden bir olan Fransa’daki Air Liquide-H2V Normandy.

Merkez ofis:

Reşitpaşa Mh. Eski Büyükdere Cd. Park Plaza No:14 Kat:2 D:8 Maslak, Sarıyer/İstanbul

Telefon:

+90 (212) 345 11 40

E-posta:

ww-musteri-hizmetleri@airliquide.com