Ana içeriğe atla

Bizden Haberler

Açık

Air Liquide Paris metrosunda hava kalitesini iyileştiriyor

Air Liquide, Paris Belediyesi’nin proje çağrısı doğrultusunda, Fransa’da yenilikçi bir hava temizleme çözümü deniyor. Ağustos sonuna kadar devam edecek pilot projede, RER C banliyö treninin Avenue Foch durağında altı adet hava temizleme ünitesi çalıştırılıyor.

Air Liquide proje kapsamında, KOBİ ve startup şirketlerinin işbirliğiyle pozitif iyon teknolojisini deniyor. Bu yöntem, havadaki ince partiküllerin yüklenmesi ve böylelikle yığın halinde, daha kolay toplanmalarına dayanıyor. 6 adet filtre, üç ay boyunca saatte 50.000m3 havayı filtreleyerek, PM2.5 ve PM10* ince partiküllerinin yoğunluğunu azaltacak. Sözkonusu çözümün kurulumu çok kolay, enerji tüketimi ise optimum seviyede. 

Projenin etkisini ölçebilmek için, test boyunca istasyonda Air Liquide ve Fransa Devlet Demiryolları (SNCF)’in analiz için ölçüm cihazları yer alacak.

Hava kalitesi, dünyanın büyük şehirlerinde giderek önem kazanan bir konu. Bir çok insan Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen üst sınırı aşan kirlilik seviyelerine maruz kalıyor. Air Liquide, bu duruma çözüm üretmek amacıyla, açık otoparklar veya tren istasyonları gibi yoğun hava kirliliği bulunan kentsel mekanlarda, çeşitli temiz hava projeleri geliştiriyor ve deniyor.

* PM2.5 ve PM10, sırasıyla 2.5 mikron ve 10 mikrondan daha küçük çaplı ince partiküllerdir; insan sağlığı ve çevreye doğrudan olumsuz etki ederler.

 

Diğer Haberler

Merkez ofis:

Reşitpaşa Mh. Eski Büyükdere Cd. Park Plaza No:14 Kat:2 D:8 Maslak, Sarıyer/İstanbul

Telefon:

+90 (212) 345 11 40

E-posta:

ww-musteri-hizmetleri@airliquide.com