Ana içeriğe atla

Bizden Haberler

Açık

Air Liquide, Airbus ve ADP Grubu Paris’i hidrojenli havaalanlarına hazırlayacak

Air Liquide, Airbus ve ADP, hidrojen yakıtlı ticari uçak çalışmaları kapsamında, 2035’e kadar hidrojenin havaalanlarında kullanımını hazırlamak amacıyla bir mutabakat anlaşması imzaladı. 

Air Liquide, Airbus ve ADP projeye farklı alanlardaki uzmanlıklarını sunarak, havacılık sektörünün karbondan arındırılmasına katkı sağlayacak ve hidrojenin havacılığa getirebileceği avantajları belirleyecek. 

Bu işbirliği, üç firmanın iklim nötr, yenilikçi ve stratejik bir havacılık sektörüne katkı sağlama arzusunu yansıtıyor.  

2035 yılına kadar, bir yandan ilk hidrojen yakıtlı ticari uçak geliştirilirken, diğer yandan havaalanlarının hazırlanarak, özellikle sıvı hidrojen tedariğinin özelliklerine göre uyarlanmaları gerekiyor. Bu işbirliği sözkonusu altyapıyı geliştirmeye yönelik fizibilite çalışmalarına odaklanacak.

İlk etapta, dünya çapında 30 havaalanından oluşan bir panel ile sıvı hidrojen üretimi, tedariği ve dağıtımı için potansiyel konfigürasyonlar değerlendirilecek. İkinci aşamada ise Paris-Charles de Gaulle ve Paris-Orly havaalanları için ayrıntılı senaryo ve planlar hazırlanacak.

Bu senaryolar, gerekli altyapının belirlenmesi ile hem endüstriyel, hem de havacılık emniyet standartlarına ilişkin kısıtlamaların belirlenmesi ve entegre edilmesini sağlayacak.

Bu işbirliği Air Liquide, Airbus ve ADP’nin uzmanlıklarını bir araya getirerek, bugünden itibaren havaalanlarının dönüşümünü başlatıyor ve hava ulaşımında yeni ve sürdürülebilir bir çağ açmaya katkı sağlıyor. 
 

Merkez ofis:

Reşitpaşa Mh. Eski Büyükdere Cd. Park Plaza No:14 Kat:2 D:8 Maslak, Sarıyer/İstanbul

Telefon:

+90 (212) 345 11 40

E-posta:

ww-musteri-hizmetleri@airliquide.com